mapa serwisu login kontakt
Polski English

Agenda

pobierz

piątek, 23.10.2015 r.

15:00 - 17:00 rejestracja uczestników
15:00 - 17:00 opcjonalny obiad
16:45 - 17:00 rozpoczęcie konferencji
17:00 - 18:00 Adrian Najczuk: Data Vault, czyli z głową w chmurze.wystąpienie w języku polskim
W zeszłym roku zarysowałem ideę Data Vault. Tym razem chciałbym konkretnie omówić czy i jak wydajnie da się to zrealizować w Amazon Redshift.
18:00 - 19:00 Marcin Bardź: 15 lat męczarni, czyli moje boje z mobilnymi bazami danychwystąpienie w języku polskim
Walka (bo nie nazwę tego pracą) z mobilnymi bazami danych to mój chleb powszedni od wielu lat i chciałbym się podzielić tą moją tragedią ze słuchaczami. Przedstawię krótką, acz burzliwą historię przechowywania danych na urządzeniach mobilnych, począwszy od poczciwego PalmOSa, a na iOSie i Androidzie kończąc. Będzie to historia mrożąca krew w żyłach, pełna zwrotów akcji, facepalmów i złorzeczeń w kierunku twórców OSów, dlatego osoby o słabych nerwach, dla ich własnego dobra, zostaną poproszone o opuszczenie sali :)
19:00 - 20:00 kolacja
20:00 - 22:00 Adam Buraczewski: PostgreSQL - start od zera (warsztat)wystąpienie w języku polskim
Chciałbym wrócić do tradycji zapoczątkowanej na Jesieni Linuksowej w 2004 roku i przeprowadzić warsztaty na żywo, pokazujące podstawy konfiguracji i wykorzystania systemu PostgreSQL. Od instalacji w wybranych środowiskach Linuksowych (Fedora, Ubuntu), poprzez podstawy konfiguracji i administracji do łączenia się z poziomu różnych języków programowania czy aplikacji. Na warsztatach byłoby też miejsce na zadawanie pytań i interaktywną wymianę myśli. Dla początkujących, ale też zaawansowanych, którzy chcą podyskutować.

sobota, 24.10.2015 r.

09:00 - 10:00 śniadanie
10:00 - 11:00 Maciej Penar: Złączenia w modelu Map/Reduce.wystąpienie w języku polskim
Rosnąca popularność modelu przetwarzania współbieżnego MapReduce wymusza na programistach opracowywanie zapytań o najkrótszym możliwym czasie wykonania. Gdy przetwarzane dane mają charakter znormalizowany, optymalizację warto rozpocząć od operacji złączenia. Prelekcja obejmie następujące zagadnienia:
 • Czym jest model przetwarzania Map/Reduce
 • Jak realizować złączenia w tym modelu
 • Gdzie czyhają pułapki przy implementacji algorytmów złączeń
 • 11:15 - 12:00 Mariusz Zyśk: Boost your reports - OLAP w DB2wystąpienie w języku polskim
  Podczas prelekcji opowiem o OLAP (On-Line Analytical Processing) w systemie baz danych IBM DB2. W oparciu o doświadczenie, wspierając się praktycznymi przykładami zaprezentuje wydajne, analityczne funkcje OLAP oraz rodzaje grupowania OLAP, a także opowiem w jaki sposób pomagają usprawnić raportowanie.
  12:15 - 13:15 Karol Chlasta, Antoni Sobkowicz: Sentiment Analysis - Our approach and use caseswystąpienie w języku polskim
  I. Introduction to Sentiment Analysis and its applications. II. How to approach Sentiment Analysis? III. 2015 Elections in Poland on Twitter.com & Onet.pl / Wp.pl.
  13:30 - 14:30 obiad
  14:45 - 16:00 Szymon Lipiński: PostgreSQL jako baza NoSQLwystąpienie w języku polskim
  Opowiem jak można używać Postgresa jako bazę NoSQL, tylko nieco lepszą. Jak można przechowywać dokumenty JSONa, ale z dodatkowymi ograniczeniami na przechowywane wartości. Jak upewnić się, że wszystkie dokumenty mają wszystkie wymagane pola, a jednocześnie pozwolić na dynamiczne dodawanie kolejnych. Jak nie zrobić śmietnika w danych, a jednocześnie móc dynamicznie zmienić format dokumentu. Jak mieć dynamiczny format dokumentów i naprawdę szybkie wyszukiwanie. Jak stworzyć nową bazę NoSQL, a jednocześnie wykorzystać już istniejące dane.
  16:15 - 17:15 Mateusz Jerzyk: Better than yesterday - ładowanie hurtowni w czasie rzeczywistym* z wykorzystaniem metodologii Data Vault.wystąpienie w języku polskim
  W prelekcji chcę zaprezentować jak wyglądało wdrażanie ładowania danych w czasie rzeczywistym do naszej hurtowni danych. Nakreślę czym dokładnie jest Data Vault oraz jakie są jego możliwości. Opiszę wyzwania z jakimi wiązało się to przedsięwzięcie oraz zademonstruję osiągnięty efekt.
  17:30 - 18:30 Adam Buraczewski: PostgreSQL na wysokich obrotachwystąpienie w języku polskim
  Prelekcja poświęcona będzie zagadnieniom wykorzystania systemu PostgreSQL w środowiskach wymagających pracy 24/7, czyli tzw. mission critical, gdy właściwie jakakolwiek przerwa w działaniu może mieć przykre konsekwencje. Omówione zostaną dostępne narzędzia do monitorowania, replikacji, wykonywania kopii bezpieczeństwa, partycjonowania, zapewniania szybkiego przełączania między serwerami, scenariusze uaktualniania oprogramowania i schematów bazy danych. Wykład będzie bazował na wieloletnim doświadczeniu prelegenta w pracy z takimi systemami i radzenia sobie z różnymi, nie zawsze przyjemnymi niespodziankami.
  18:45 - 19:15 Marcin Szałowicz: MySQL 5.7wystąpienie w języku polskim
  Co nowego można znaleść w nadchodzącym wydaniu MySQL 5.7.
  19:30 - 23:00 kolacja przy grillu

  niedziela, 25.10.2015 r.

  09:00 - 10:00 śniadanie
  10:00 - 11:00 Marcin Stachniuk: Szybkie wyszukiwanie z ElasticSearch'emwystąpienie w języku polskim
  W obecnych czasach musimy przeszukiwać ogromne ilości danych. Po za wyszukiwarkami zasobów w całym internecie, coraz częściej każda strona posiada swoją wyszukiwarkę. Często musimy również przeszukiwać zbiory danych, które nie powinny być widoczne dla wszystkich... Podczas prezentacji przedstawię ElasticSearch'a - narzędzie dostarczające mechanizmy szybkiego wyszukiwania pełnotekstowego i nie tylko. Może ono z powodzeniem wspomóc naszą obiążoną bazę danych, albo całkowicie ją zastąpić. Będzie o łatwości pracy z ElasticSearchem od strony developera, jak i problemach napotkanych podczas realizacji projektu. Poznaj narzędzie wykorzystywane m.in. na github.com i booking.com!
  11:00 - 12:15 Szymon Lipiński: Antywzorce w SQLuwystąpienie w języku polskim
  Opowiem o podstawowych antywzorcach w bazach relacyjnych, jak ich unikać i dlaczego warto wiedzieć, co może się stać złego z danymi, gdy baza ma zły schemat, a programy złe zapytania.
  12:15 - 12:30 zakończenie konferencji
  12:30 - 13:30 opcjonalny obiad

  prelegenci


  Marcin Bardź

  Adam Buraczewski

  Karol Chlasta

  Mateusz Jerzyk

  Szymon Lipiński

  Adrian Najczuk

  Maciej Penar

  Antoni Sobkowicz

  Marcin Stachniuk

  Marcin Szałowicz

  Mariusz Zyśk

  rejestracja


  Załóż konto, by móc korzystać z pełnej funkcjonalności serwisu. To nie to samo, co zgłoszenie uczestnictwa.

  Jeśli masz już konto, zaloguj się.


  zalogowanych użytkowników: 0
  odwiedzających gości: 1

  Sponsorzy


  Brązowy Sponsor dBConf 2015 Brązowy Sponsor dBConf 2015 Brązowy Sponsor dBConf 2015

  Główny Partner Medialny


  interia.pl

  Patroni Medialni


  Siódmy
  OSWorld
  linux.pl
  spotkania-it.pl

  Ta strona wykorzystuje cookie sesyjne w celu identyfikacji użytkowników serwisu. Szczegóły na ten temat zawiera Polityka prywatności i plików cookie.
  wyk. D. Grzesista, dgnet.pl; wersja z 2016.04.11